Natalia Skarbek
27 lipca, 2021
Obecnie do Narodowego Programu Szczepień dołączyło blisko 500 aptek, w których bezpiecznie można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Najwięcej punktów jest na Śląsku (80), w Małopolsce (56) i w Wielkopolsce (47)[1]. Każdy farmaceuta został odpowiednio przeszkolony, by kwalifikować i realizować szczepienia, a apteki zostały do tego dostosowane. Celem jest zapewnienie bezpiecznych wakacji i zaszczepienie jak największej liczby Polaków przed nadejściem IV fali zachorowań na koronawirusa. Eksperci z Koalicji na rzecz szczepień w aptekach uważają, że jest to pierwszy krok do tego, by w niedalekiej przyszłości realizować w aptekach także szczepienia przeciw grypie. W innych krajach Europy, w których farmaceuci wykonują szczepienia przeciw grypie w aptekach, poziom wyszczepialności społeczeństwa powyżej 65 r.ż. plasuje się na poziomie 61-80%, a w Polsce wynosi zaledwie 18%[2].
W Polsce obecnie farmaceuci w aptekach mogą realizować szczepienia przeciw COVID-19. Są oni odpowiednio przeszkoleni do kwalifikacji i podawania szczepionki przeciw COVID-19 pacjentom. Osoba, która chce zaszczepić się w aptece, musi wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia – procedura jest podobna, jak w przypadku innych punktów szczepień. Zarejestrować można się bezpośrednio w danej aptece, przez Internetowe Konto Pacjenta lub dzwoniąc na infolinię pod numer 989. Apteki są w dogodnej lokalizacji dla każdego, pozostają dłużej otwarte, jest ich więcej, co jest szczególnie istotne w małych miastach lub na wsiach. Nie ma potrzeby zapisywania się na wizytę i stania w kolejce.
„W aptekach podawana jest głównie jednodawkowa szczepionka, którą mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 18 roku życia. Jest to znaczne ułatwienie dla osób, które wybierają się na wakacje, a chcą się zaszczepić w stosunkowo krótkim czasie, bez kolejek i zbędnych wizyt. Cieszymy się, że zainteresowanie rośnie wśród społeczeństwa, co z kolei oznacza, że pacjenci darzą nas swoim zaufaniem, a apteki stanowią dogodną lokalizację” – dodaje mgr farm. Michał Byliniak, Wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Zaszczepienie się większości populacji przeciw COVID-19 jest obecnie jedyną szansą na powrót do rzeczywistości sprzed pandemii. Szczepiąc się, nie tylko chronimy siebie przed ciężkim przebiegiem choroby i groźnymi powikłaniami, ale także dbamy o bezpieczeństwo wszystkich wokół nas. Dzięki szczepieniom możliwe są wyjazdy na wakacje z paszportem covidowym, jak również branie udziału w imprezach. Szczepiąc się możemy zadbać, by letnie koncerty, wesela oraz imprezy okolicznościowe znów były bezpieczne.
„Bardzo cieszymy się z ostatnich zmian regulacji prawnych, które umożliwiły farmaceutom wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19 w aptekach. Mamy nadzieję, że to pierwszy krok na drodze do większego zaangażowania farmaceutów w realizację szczepień ochronnych osób dorosłych. Liczymy na to, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, niedługo w aptekach będą prowadzone również szczepienia przeciw grypie” – komentuje dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Nieuchronnie zbliża się sezon grypowy, który prawdopodobnie pokryje się z IV falą zachorowań na COVID-19. Jest to więc ostatni moment, by pomyśleć o wyzwaniu, które nas czeka tej jesieni – organizacji dwóch masowych akcji szczepień przeciw COVID-19 i grypie. Eksperci z Koalicji na rzecz szczepień w aptekach mają nadzieję, że udział farmaceutów i aptek w realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 będzie miał istotne znaczenie dla decyzji Ministerstwa Zdrowia dotyczących rozszerzenia zakresu opieki farmaceutycznej o inne szczepienia ochronne np. przeciw grypie.
W krajach, w których farmaceuci wykonują szczepienia przeciw grypie w aptekach poziom wyszczepialności społeczeństwa plasuje się na poziomie 61-80%. Najchętniej poddają się szczepieniom pacjenci z Wielkiej Brytanii, gdzie odsetek osób zaszczepionych powyżej 65 r.ż. wynosi ponad 80%; następnie z Portugalii – 76%, Irlandii – 68%, Belgii – 62% oraz Holandii – 61%. Tak wysokie wskaźniki ukazują, że szeroko udostępnione szczepienia znacznie wpływają na poziom wyszczepalności wśród społeczeństwa. W państwach, w których nie ma możliwości zaczepienia się przeciw grypie w aptece, poziom jest o wiele niższy, np. w Polsce wynosi zaledwie 18%[1].
Musimy pamiętać, że aby pokonać pandemię COVID-19 i wrócić do normalności, potrzebne jest osiągnięcie odporności zbiorowiskowej. Aby to się udało, większość osób musi zostać zaszczepiona. Każda osoba, która podda się szczepieniu blokuje transmisję zakażenia się wirusem. Wykonując szczepienie chronimy także osoby, które z różnych powodów nie mogą przyjąć szczepionki (np. dzieci).
[1] 2019-2020 influenza season for all countries except for United Kingdom, Portugal and France (2020-2021), Croatia and Latvia (2018-2019), and Belgium, Czechia, Greece, Hungary, Ireland, Lithuania, Luxembourg and Malta (2017-2018)
[1] https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/
[2] 2019-2020 influenza season for all countries except for United Kingdom, Portugal and France (2020-2021), Croatia and Latvia (2018-2019), and Belgium, Czechia, Greece, Hungary, Ireland, Lithuania, Luxembourg and Malta (2017-2018)