Natalia Skarbek
22 kwietnia, 2020
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zadecydowało, że będzie wspierać działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, co więcej zamierza objąć go swoim patronatem. OPZG posiada aktualnie 32 patronów, a ich liczba z roku na rok się powiększa. Zainteresowanie tematyką zwalczania grypy rośnie, dzięki czemu mamy nadzieję, iż nasze działania będą mogły odnosić coraz lepsze rezultaty.
Zachorowanie na grypę u kobiet w ciąży, obarczone jest ryzykiem niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań, nie tylko dla przyszłej matki, ale również jej dziecka. Wszystkie infekcje mają znacząco cięższy przebieg i znacznie trudniej jest je leczyć. Celem Ogólnopolskiego Programu Zwalczania grypy jest doskonalenie standardów szczepień przeciw grypie u kobiet ciężarnych, zwiększenie liczby ciężarnych poddawanych szczepieniu, co prowadzi do zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów. Dlatego też, patronat PTG jest niezbędnym elementem współpracy, która umożliwi podjęcie tych działań.
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zrzesza ginekologów i położników, w tym ponad 100 profesorów tytularnych, w 17 wojewódzkich oddziałach. Członkowie Towarzystwa spotykają się corocznie na Walnych Zebraniach. PTG prowadzi prace naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie z ginekologii i położnictwa. Główną ideą PTG jest gromadzenie najlepszych specjalistów z dziedziny ginekologii, wymiana doświadczeń, rozwój oraz analiza przypadków, zgłębianie wiedzy na temat położnictwa oraz ginekologii w Polsce. Jesteśmy głęboko przekonani, że nasze wspólne działania skutecznie pozwolą na realizację wzrostu wyszczepialności w Polsce, szczególnie wśród kobiet ciężarnych, które są grupą ryzyka ciężkiego przebiegu grypy.