Natalia Skarbek
15 listopada, 2019
Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy przeciw grypie zaszczepiliśmy diabetyków i polityków obecnych na spotkaniu organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Szczepieniom poddali się m.in. Anna Ślwińska, Prezez PSD oraz Tomasz Latos, Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdowia. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia WHO do 2030 r. cukrzyca będzie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Diabetycy są szczególnie narażeni na powikłania pogrypowe, które zwiększają ryzyko śmierci z powodu grypy.
Najczęstszymi powikłaniami grypy są wtórne infekcje bakteryjne (np. zapalenie płuc, zapalenie zatok, oskrzeli) oraz pogorszenie przebiegu choroby podstawowej, w tym wypadku cukrzycy – dla osób chorujących przewlekle szczepienia są interwencją często chroniącą ich życie. Badania wykazały, że szczepienia przeciw grypie wśród diabetyków zredukowały o 56% liczbę zgonów ze wszystkich przyczyn. Zmniejszyły także liczbę hospitalizacji o ponad połowę z powodu cukrzycy, śpiączki cukrzycowej oraz kwasicy ketonowej.
Niestety wśród pacjentów ciągle jeszcze pokutuje przekonanie, że szczepienie nie jest dla nich bezpieczne, ponieważ może wywołać chorobę lub pogłębić niepożądane objawy zagrażające ich zdrowiu. Wyniki badań klinicznych jednoznacznie wskazują na wysoką skuteczność i bezpieczeństwo szczepień w tej grupie pacjentów, co wyrażone jest w licznych rekomendacjach szczepień towarzystw naukowych i instytucji zdrowia publicznego.
„Dla osób, które chorują na cukrzycę, najlepszym rozwiązaniem byłoby uniknięcie zachorowania na grypę, a w szczególności uchronienie się przed jej powikłaniami, które mogą prowadzić np. do śpiączki cukrzycowej, a nawet zgonu. Okazuje się bowiem, że śmiertelność u diabetyków jest trzykrotnie większa niż u osób bez cukrzycy, a ryzyko hospitalizacji wzrasta aż sześciokrotnie. W takiej sytuacji najwłaściwszym krokiem jest poddanie się szczepieniu przeciw grypie, które niesie wiele korzyści dla diabetyków. Przede wszystkim chroni ich życie” – komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy
Zobacz galerię zdjęć: