Europejski Dzień Grypy

14 października, 2021

W dniu dzisiejszym obchodzimy Europejski Dzień Grypy. To właśnie teraz, w okresie trwającego sezonu grypowego istotne jest, aby szerzyć świadomość o tym, jak ważna jest popularyzacja korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie oraz mobilizacja społeczeństwa do walki z tą chorobą.

W ramach kampanii #EUFLUDAY zorganizowanej we współpracy ze stowarzyszeniami Steering Group oraz Vaccines Europe odbył się webinar pod hasłem „Jeden głos, aby chronić społeczeństwo przed grypą w dobie pandemii COVID-19”. Podczas spotkania eksperci rozmawiali o tym, jak ważne jest promowanie szczepień, a co za tym idzie – zwiększanie poziomu wyszczepialności w społeczeństwie, zwłaszcza w grupach ryzyka.

Nadchodzący sezon szczepień przeciw grypie zbiegnie się z czwartą falą zachorowań na COVID-19. Są to dwie poważne choroby infekcyjne, których częstość występowania zwiększa się w sezonie jesienno-zimowym. Obie stanowią poważne zagrożenie dla całego społeczeństwa, w szczególności dla osób z grup ryzyka. Ko-infekcja może wiązać się z ryzykiem bardzo ciężkiego przebiegu zakażenia lub śmierci. Szczepienia ochronne mogą w przypadku obu chorób ograniczać częstotliwość zakażeń, jak i ciężkość ich przebiegu, dlatego należy pamiętać, że poprzez szczepienie, chronimy zarówno siebie, jak i osoby z naszego otoczenia.