Farmaceuci dużym wsparciem w walce z grypą i COVID-19! Jak aptekarze mogą usprawnić system ochrony zdrowia w Polsce

15 września, 2022

Medicine, pharmaceutics, health care and people concept. Female pharmacist taking medications from the shelf.

Zdrowie publiczne musiało w ciągu ostatnich lat zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Pandemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno na systemie ochrony zdrowia na całym świecie. W tym roku dodatkowo możemy spodziewać się szczególnie wysokiego odsetku współwystępowania zachorowań na COVID-19 oraz grypę, tzw. twindemii, która występowała m.in. w Australii czy Wielkiej Brytanii. Jednym z rozwiązań na zaistniałą sytuację okazało się zaangażowanie farmaceutów w akcje szczepień, już w sezonie 2021/2022. 15 września odbyła się gala „Bo pacjent jest najważniejszy – Gala ReFarmatorzy 2021/2022”, w ramach której nagrodzono farmaceutów najbardziej zaangażowanych w szczepienia przeciw COVID-19, grypie oraz przeglądy lekowe.

Z początkiem września rozpoczął się kolejny sezon szczepień. Organizacje takie, jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Amerykański Komitet ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) czy Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy (OPZG) niezmiennie rekomendują coroczne szczepienia profilaktyczne, które są najlepszym sposobem przeciwdziałania zachorowaniom, a przede wszystkim groźnym powikłaniom grypy. Pacjenci po raz kolejny znaleźli się w trudnej sytuacji – zagrożenie ze strony nie tylko COVID-19, ale również  jednoczesne zakażenie wirusem grypy.

Grypa a farmaceuci

Grypa sezonowa jest poważnym obciążeniem dla systemu ochrony zdrowia oraz produkuje zbędne koszty, które odbijają się na gospodarkach wielu krajów, w tym Polski. Potrafią one wynieść nawet 3,1 mld złotych, na co wskazuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jednym ze sposobów poradzenia sobie z ciągle pogarszającą się sytuacją było zwiększenie kwalifikacji farmaceutów poprzez udzielenie im możliwości szczepienia pacjentów w aptekach. Takie rozwiązanie wprowadzano już w zeszłorocznym sezonie szczepiennym.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia z dn. 9 sierpnia 2022 r. od września br. usługa szczepienia przeciwko grypie w aptekach i placówkach POZ jest bezpłatna, czyli finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotyczy to tylko aptek, które zgłosiły się do oddziałów NFZ w swoim województwie po możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego.

Tym sposobem udało się skrócić ścieżkę pacjenta oraz ułatwić dostęp do preparatu. Po poddaniu się kwalifikacji lekarskiej w placówce podstawowej opieki zdrowotnej i uzyskaniu recepty (z refundacją bądź nie) można następnie poddać się usłudze szczepienia w punkcie POZ lub udać do apteki, aby zakupić tam odpowiednią szczepionkę. Po zakupie w aptece można od razu zaszczepić się u farmaceuty lub wrócić do POZ, by zrealizować szczepienie.

Cieszy nas decyzja Ministra Zdrowia. Niemniej, potrzebujemy kolejnych dobrych zmian systemowych. Jako związek rekomendujemy przyznanie farmaceutom uprawnień do wystawiania recept na szczepionki przeciw grypie, w tym refundowanych lub zniesienie wymogu posiadania recepty na szczepionkę, która wykonana będzie w aptece. Konieczność posiadania recepty lekarskiej na szczepionkę, która wykonana będzie w aptece, stanowi istotną barierę na drodze do wykonania szczepienia

– mówi Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.

Bo pacjent jest najważniejszy – Gala ReFarmatorzy 2021/2022

W związku z działaniami prowadzonymi przez aptekarzy w sezonie szczepiennym 2021/2022 Związek Zawodowy Pracowników Farmacji we współpracy z Ogólnopolskim Programem Zwalczania Grypy zorganizował konkurs, który miał uhonorować farmaceutów najbardziej zaangażowanych w rozwój polskiego sektora farmaceutycznego. W trakcie Gali ReFarmatorzy 2021/2022 nagrodzono po 3 farmaceutów w każdej z 3 kategorii:

  • Lider Szczepień Przeciwko COVID-19 – dla farmaceuty, który do dnia ogłoszenia konkursu zrealizował najwięcej szczepień przeciw COVID-19 w aptece,
  • Lider Szczepień Przeciwko Grypie – dla farmaceuty, który do dnia ogłoszenia konkursu zrealizował najwięcej szczepień przeciw grypie w aptece,
  • Lider Usługi Farmaceutycznej Przeglądów Lekowych – dla farmaceuty, który od 1 czerwca 2021 r. do dnia ogłoszenia konkursu przeprowadził największą liczbę przeglądów lekowych.

Naszymi działaniami powinniśmy dążyć do maksymalnego skrócenia ścieżki pacjenta. Farmaceuci okazują się w tym procesie kluczowi, co mogliśmy z resztą zaobserwować w minionym sezonie szczepień. Dzisiejszą galą chcieliśmy docenić ich zaangażowanie w dbanie o stan zdrowia Polaków i pokazać wszystkim, jak dużo może zdziałać sektor farmaceutyczny w Polsce. Mamy nadzieję, że w tym sezonie uda się farmaceutom pobić zeszłoroczne wyniki i wyszczepić, jak największą ilość Polaków

podkreśla dr n. farm. Piotr Merks, Przewodniczący ZZPF.

Podczas Gali wręczono również specjalne wyróżnienia – tytuł ReFarmatora 2021/2022 dla osób, które wykazały się szczególnym zaangażowaniem we wdrażanie zmian systemowych w minionym sezonie na rzecz farmaceutów. Nagrodę otrzymali: Minister Zdrowia Adam Niedzielski, Główny Inspektor Farmaceutyczny Ewa Krajewska, dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska oraz prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis.

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Ministra Zdrowia.