Natalia Skarbek
31 sierpnia, 2020
Już od 1 września obowiązywać będzie nowa lista leków refundowanych, na której znalazły się szczepionki przeciw grypie dla rozszerzonych grup: dzieci (od 2 do 5 roku życia), chorych przewlekle (od 18 do 65 roku życia), kobiet w ciąży oraz seniorów 65+. Szczepionki objęte są 50% refundacją, poza osobami powyżej 75 roku życia, dla których są one bezpłatne. Mimo, że lista wchodzi w życie już od początku września, szczepionki będą pojawiać się w późniejszych terminach. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wyjaśniają kiedy najlepiej poddać się szczepieniom.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) co roku prowadzi badania i ustala dominujące szczepy wirusa grypy, a następnie producenci potrzebują czasu na produkcję szczepionek. Dopiero wtedy zamówione szczepionki trafiają do docelowych krajów, gdzie są poddawane licznym kontrolom, po czym są dystrybuowane do aptek w całej Polsce.
W obecnym sezonie grypowym do naszego kraju ma trafić 1 770 000 dawek przeznaczonych do refundacji oraz sprzedaży komercyjnej. Co roku na rynek sprowadzana jest konkretna liczba szczepionek i liczba ta jest estymowana w stosunku do wyszczepialności społeczeństwa w latach poprzednich. Warto jednak zauważyć, że tegoroczne zamówienie realizowane było przed wybuchem globalnej pandemii COVID-19, która spowodowała zwiększenie zapotrzebowania na szczepienia oraz wzrost zainteresowania szczepieniami wśród społeczeństwa. Dostawy będą sukcesywnie trafiały na rynek, aż do listopada.
Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy szczepienia przeciw grypie będą dostępne:
Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniami. Dodatkowo, szczepienie przeciw grypie ułatwi zróżnicowanie zarażenia SARS-CoV-2. Szczepieniom najlepiej poddawać się od września do grudnia.