Najciekawsze materiały zdrowotne o grypie, czyli Zdrowe Pióro 2023

21 kwietnia, 2023

20 kwietnia odbyła się debata V-Meeting 2023, organizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. Podczas tegorocznego spotkania zaprezentowany został nowy Dokument Programowy V-Project – Strategia dla szczepień 2030. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu „Zdrowe Pióro”.

To już kolejna edycja, w ramach której uhonorowani zostają dziennikarze, którzy dzięki swojej pracy przyczyniają się do walki z wciąż rosnącą liczbą zachorowań na grypę oraz pomagają w lepszym zrozumieniu korzyści płynących z profilaktyki grypy. Nagrody te przyznane zostały w 4 kategoriach: telewizja, prasa, radio oraz Internet.

Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, statuetki „Zdrowe Pióro” przyznała Monice Zalewskiej, dziennikarce Polsat za inaugurujący sezon grypowy materiał z wykorzystaniem wypowiedzi eksperckich, Piotrowi Wróblowi z Rynku Zdrowia, za artykuł dotyczący szczepień zalecanych i obowiązkowych, Patrykowi Słowikowi z wp.pl za tytaniczną pracę włożoną w przygotowanie artykułu na temat sytuacji grypowej w Polsce oraz Barbarze Górze z Polskiego Radia i Michałowi Dobrołowiczowi z RMF.FM za całokształt ich pracy w sezonie grypowym i stworzenie niezliczonych materiałów, w których podkreślana jest jak ważna jest profilaktyka i wdrożenie zmian systemowych.

Jak mówił prof. Adam Antczak, „Wsparcie mediów dla całego Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych jest bardzo ważne. To dzięki działaniom dziennikarzy wiele informacji prozdrowotnych dociera do coraz większej liczby osób i pomaga w walce z wirusem grypy. W tym roku w związku z 10-leciem Programu wyróżniliśmy dziennikarzy, którzy swoją pracą i zaangażowaniem udowodnili, że temat grypy jest ważny. Dlatego, też dziękujemy za promocję profilaktyki grypy i szczepień, które są najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed tym groźnym wirusem”.

Strategia dla szczepień 2030

W celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, Rada Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych wyznaczyła nową strategię działań i cele, które pragnie zrealizować do końca 2030 roku. Członkowie Rady podczas debaty V-Meeting zaprezentowali jej główne założenia, które szerzej zostały zebrane w dokumencie „Strategia dla szczepień 2030”.