Pierwsze partie szczepionki przeciw grypie już dostępne

23 września, 2019

Sezon na szczepienia przeciwko grypie już rozpoczęty – pierwsza partia szczepionek przeciw grypie na sezon 2019/2020 dostępna jest już na polskim rynku. Kolejne partie szczepionek mają być sukcesywnie uzupełniane w aptekach. Refundowane szczepionki trafią do aptek pod koniec września.

Zgodnie ze światowymi oraz polskimi rekomendacjami Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w  sezonie 2019/2020 na polskim rynku dostępne będą szczepionki czterowalentne, które zapewniają pacjentom szerszą ochronę przeciw grypie. Czas potrzebny na wykształcenie odporności to ok. 2-3 tygodnie. Grypa najczęściej atakuje zimą – szczyt zachorowalności przypada w pierwszych trzech miesiącach roku. Nowością w tym sezonie będą szczepionki donosowe przeznaczone dla dzieci.

Szczepienie jest najlepszą formą ochrony przed groźnym wirusem grypy – zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale także wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych. Im wcześniej się zaszczepimy, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że na szczepienie nigdy nie jest za późno. Warto zaszczepić się nawet w grudniu, styczniu czy w marcu. Szczepiąc się, chronimy siebie oraz osoby w swoim otoczeniu” – zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.