Podaruj sobie i swoim bliskim najpiękniejszy prezent na święta – zdrowie! Zaszczep się przeciw grypie

21 grudnia, 2021

„Zdrowych, spokojnych świąt” – w najbliższych dniach często będziemy zarówno składać, jak i przyjmować te życzenia. Co jednak możemy zrobić, aby się spełniły? Eksperci są zgodni – szczepić się! Jak podkreśla prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, teraz jest najlepszy czas, aby zaszczepić się przeciw grypie. Szczepionka działa najskuteczniej miesiąc od podania, a szczyt zachorowań przypada pomiędzy styczniem a marcem. Jak wynika z Meldunków Epidemiologicznych przygotowywanych przez NIZP-PZH, każdego tygodnia około 100 000 Polaków zapada na grypę, a 200-300 osób trafia z tego powodu do szpitala[1]. Grypy nie należy więc bagatelizować, myśląc że to „cięższe przeziębienie”. Nieleczona może prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, ostrej niewydolności nerek, a nawet zgonu. 

Przed nami święta – czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Wielu z nas wyruszy w podróż w rodzinne strony, aby zobaczyć długo niewidzianych krewnych, w tym także osoby starsze – rodziców, dziadków, wujków, ciocie. Później zaś czekają nas obchody nocy sylwestrowej, które również oznaczają najczęściej wzmożony kontakt z ludźmi – czy to na imprezach organizowanych w domach, czy też w klubach, restauracjach, itp.

Szczepienie przeciw grypie za darmo dla wszystkich od 18 roku życia 

Pamiętajmy jednak, żeby świętować w sposób odpowiedzialny. Z pewnością ostatnie, czego byśmy chcieli, to przywieźć do rodzinnego domu wirusa i sprawić, że święta nie będą ani zdrowe, ani spokojne. Możemy jednak w łatwy i – co ważne – darmowy sposób się przed tym uchronić. Od 23 listopada na mocy podpisanej przez Ministra Zdrowia nowelizacji rozporządzenia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022, wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, przysługuje zupełnie DARMOWA  szczepionka przeciw grypie. Co ważne, nie potrzebujemy ani recepty, ani skierowania – żeby zaszczepić się przeciw grypie, wystarczy wykonać 2 proste kroki:

  • Zgłosić się do wybranego przez siebie dowolnie punktu szczepień i umówić termin. Takich punktów jest ponad 3 tysiące w całym kraju, a ich mapa dostępna jest pod linkiem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype
  • Wypełnić króciutkie oświadczenie o spełnianiu warunku uprawniających do nieodpłatnego szczepienia – potwierdzamy w nim tylko, że ukończyliśmy 18 rok życia, podajemy imię, nazwisko i pesel oraz podpisujemy się. To wszystko!

Jednoczesne szczepienie przeciw grypie i COVID-19? Tak, poproszę! 

Można z całą pewnością powiedzieć, że nigdy jeszcze szczepienia przeciw grypie nie były w naszym kraju tak proste i tak łatwo dostępne. Wymagają od nas naprawdę minimalnego wysiłku – wystarczy po prostu wyjść z domu i pójść się zaszczepić. Co więcej, szczepienie przeciw grypie można połączyć ze szczepieniem przeciw covid-19. Mija właśnie pół roku, odkąd sporo roczników przyjęło drugą dawkę szczepionki przeciw covid-19, tak więc wielu z nas uda się w najbliższych dniach i tygodniach przyjąć trzecią dawkę preparatu. Warto wykorzystać tę okazję i poprosić o jednoczesne zaszczepienie przeciw grypie (prawdopodobnie ta opcja zostanie nam zaoferowana w punkcie szczepień, jeśli jednak propozycja nie padnie, warto upomnieć się o szczepionkę przeciw grypie – mamy do niej pełne prawo).

Jak podkreśla prof. Adam Antczak, jest to całkowicie bezpieczne: – Szczepienia przeciw grypie i przeciw covid mogą zostać przyjęte jednocześnie, w tym samym dniu, trzeba tylko szczepić w dwa różne miejsca. Jest to całkowicie bezpieczne i te dwa szczepienia w żaden sposób się nie wykluczają. Warto też podkreślić, że szczepionka przeciw grypie przyjęta np. rok temu już nas nie ochroni. Najsilniejsze działanie szczepionki obserwujemy  miesiąc po jej podaniu. Potem każdego miesiąca liczba przeciwciał zmniejsza się o około 10% – po roku nie mamy już prawie żadnych i szczepienie trzeba powtórzyć – mówi ekspert.

Zaszczepić się można także w aptece

12 grudnia opublikowany został Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie wytycznych dla organizacji Punktów Szczepień realizujących szczepienia przeciwko grypie. Określa on, że kwalifikować dorosłych do szczepień mogą lekarze, felczerzy, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni oraz farmaceuci. Wykonywać szczepienia mogą przedstawiciele wszystkich tych grup plus higienistki szkolne; warunkiem jest ukończenie kursu lub szkolenia w zakresie szczepień ochronnych lub też co najmniej 6-miesięczna praktyka w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych. Jeśli zaś chodzi o wymogi, jakie musi spełniać sam punkt szczepień, to są one dokładnie takie same jak te określone w wytycznych dla punktów szczepień przeciw COVID19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Dzięki temu coraz więcej aptek będzie mogło dołączać do grona punktów oferujących szczepienia przeciw grypie – to niewątpliwie dobra wiadomość, która może zachęcić część pacjentów do przyjęcia szczepionki.

Tylko 6% Polaków zaszczepiło się przeciw grypie

Jak wynika z danych dostępnych na stronie www.pzh.gov.pl, w zeszłym sezonie szczepionkę przeciw grypie przyjęło 6,03% społeczeństwa. Trzeba jednak podkreślić, że na rynku było wówczas dostępnych dużo mniej, bo tylko 2,3 mln szczepionek. W tym roku jest ich ponad dwa razy więcej – w sumie do naszego kraju dotrze około 5 milionów szczepionek przeciw grypie! Jeśli uda się spożytkować je wszystkie, to pierwszy raz w historii liczba osób zaszczepionych osiągnęłaby wartość dwucyfrową. Wciąż jednak mamy sporo do nadrobienia, szczególnie jeśli chodzi o wyszczepienie grup szczególnie wrażliwych. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby szczepionkę przeciw grypie przyjęło 75% osób powyżej 65 roku życia. W Polsce wskaźnik ten wynosi… 18,4%[2]. Dla porównania, w Hiszpanii zaszczepionych jest 68,2% seniorów[3], zaś w Szwecji około 60%[4]. Tym bardziej, jadąc do domu na święta, warto zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych i przyjąć wcześniej szczepionkę. To dosłownie nic nie kosztuje, a może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

 

[1] http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/2021/2021.htm

[2] www.pzh.gov.pl

[3] https://gripometro.es/coberturas

[4] https://www.folkhalsomyndigheten.se/publicerat-material/publikationsarkiv/i/influenza-in-sweden-season-2020-2021/?pub=99545