Natalia Skarbek
23 listopada, 2016
Walka z grypą wcale nie musi być nierówna! Dzięki edukacyjnej grze na urządzenia mobilne (smartfony i tablety z systemami iOS, Android) o nazwie FluMania, każdy może podjąć wyzwanie zatrzymania epidemii grypy. Aplikacja zachęca pacjentów do szczepień poprzez wirtualną walkę z wirusami. Gra opiera się na rozwiązywaniu zadań logicznych i merytorycznych, co w konsekwencji zwiększa świadomość na temat grypy i metod walki z nią.
FluMania jest doskonałym kompendium wiedzy na temat grypy, albowiem uczy poprzez zabawę oraz ciekawostki. Ile osób może zarazić podczas lotu samolotem jeden pasażer chory na grypę? Czy to prawda, że w Australii służby zdrowia zakazały dzieciom w szkołach zdmuchiwać świeczki na torcie, by ograniczyć transmisję wirusa i zmniejszyć ryzyko zachorowań na grypę? – na te i inne pytania użytownicy aplikacji znajdą odpowiedź w grze.
Gra FluMania polega na opanowaniu epidemii grypy rozprzestrzeniającej się w mieście poprzez szczepienia pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych. Na graczy czeka szereg zadań logicznych oraz pytań merytorycznych, dzięki którym można zyskiwać bonusy – dodatkową broń w walce z grypą. Na każde pytanie użytkownik znajdzie w aplikacji poprawną odpowiedź. Jest to doskonałe narzędzie do nauki poprzez zabawę.
Dzięki grze użytkownicy mogą poznać wiele ciekawych faktów na temat wirusów grypy, o istnieniu których, mogli nawet nie przypuszczać. Okazuje się, że wirus grypy może przetrwać na chusteczce czy banknotach nawet 3 dni – niebezpieczeństwo zarażenia się chorobą jest więc naprawdę duże. Ponad 80% graczy poprawnie zidentyfikowało to zagrożenie. Wirusy mogą także przeżyć do 5 minut na ludzkich dłoniach – takiej odpowiedzi udzieliło 43% grających osób. Oznacza to, że każdy z nas może zarazić się chorobą zupełnie przez przypadek.
Grypa jest jedną z poważniejszych chorób zakaźnych, która jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób obarczonych czynnikami ryzyka powikłań pogrypowych. Do tej grupy należą przede wszystkim osoby starsze, dzieci czy osoby chorujące przewlekle. Niestety bardzo wiele osób bagatelizuje grypę. Dlatego celem gry jest promocja profilaktyki grypy i uświadamianie społeczeństwa o powadze grypy jako choroby i korzyściach wynikających ze szczepień. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy liczba zachorowań znacznie wzrasta.
„Grypa jest często bagatelizowaną chorobą. Należy jednak pamiętać, że nie jest to zwykłe przeziębienie. Wirusy grypy często powodują niebezpieczne dla zdrowia powikłania. Rozwiązaniem jest szczepionka, która uodparnia organizm. Skuteczność szczepionki to około 70-80%. Chociaż coraz więcej osób poddaje się corocznym iniekcjom, ważne są każde działania mające na celu popoularyzację szczepień. Gra FluMania pomaga zwiększać wiedzę z tego zakresu przyciągając najmłodszych, którzy nie mają jeszcze silnego systemu odpornościowego i często chorują“ – podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
W dzisiejszym świecie bardzo duży wpływ, szczególnie na osoby młode mają Internet i szeroko pojęte nowe technologie. Ważne, aby ten wpływ był mądry i pozytywny. Aplikacja, którą można bezpłatnie pobrać z AppStore i Google Play jest doskonałym narzędziem, które pozwala dotrzeć zarówno do najmłodszych, jak i starszych fanów aplikacji i mobilnych gier.
Dzięki FluManii użytkownicy dowiadują się wielu ciekawostek i są gotowi na walkę z grypą, zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym.
—Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronach www.opzg.pl oraz www.grypoodporni.pl.