Natalia Skarbek
20 grudnia, 2022
Zbliża się okres świąt oraz, co za tym idzie, spotkań w gronie najbliższych. Jednocześnie jest to czas, w którym ludzki organizm jest szczególnie narażony na różne zakażenia. Grudzień to ostatni moment przed początkiem roku na to, żeby zadbać o odporność swoją i swoich bliskich. Jest to tym bardziej ważne, że na okres od stycznia do marca przypada szczyt zachorowań na grypę oraz COVID-19. Jak wskazują instytucje takie jak Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Główny Inspektorat Sanitarny czy Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy — najlepszą formą ochrony organizmu są szczepienia profilaktyczne.
W pierwszym tygodniu grudnia zaraportowano ponad 180 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, co daje łącznie prawie 1,5 mln przypadków od początku września. Spośród nich 5 032 pacjentów było w tak poważnym stanie, że musieli zostać skierowani do szpitali w celu dalszego leczenia. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podkreślają jednocześnie, że szczyt zachorowań ma dopiero nadejść, a najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia swojego organizmu są szczepienia.
„Z grudniem rozpoczyna się okres świąteczny. Planujemy spotkania z rodziną oraz przyjaciółmi, robimy świąteczne zakupy. Przebywając w dużych skupiskach ludzi, możemy nieświadomie przyczyniać się do zwiększania transmisji wielu wirusów. W przypadku chorób takich jak grypa dochodzi również kwestia wystawienia na zakażenie osób, które należą do grup obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby i poważnymi powikłaniami pochorobowymi, m.in. zapaleniem płuc czy opon mózgowych w przypadku grypy. Zabierając dziecko do dziadków, narażamy zarówno starszych członków rodziny, jak i tych najmłodszych. Najlepszym prezentem dla naszych bliskich będzie zabezpieczenie siebie i innych przed zachorowaniami. Nie dajmy się grypie i COVID-19 w te święta” — apeluje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.
Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób zauważyło, że duża część transmisji wirusa grypy ma miejsce w placówkach opieki nad dziećmi i wśród dzieci w wieku szkolnym. Uodpornienie dzieci i młodzieży poprzez szczepienia profilaktyczne może zmniejszyć poziom rozprzestrzenianie się choroby w całej populacji oraz ochronić osoby z grup ryzyka. Zaszczepić powinny się przede wszystkim: osoby powyżej 65 roku życia, kobiety w ciąży, dzieci do 5. roku życia, osoby z chorobami przewlekłymi, pracownicy ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i pacjentom z niepełnosprawnościami.