To ostatni dzwonek na mobilizację do walki z grypą! Komisja UE, WHO oraz rządy państw europejskich łączą siły, wzywając do szczepień

2 listopada, 2022

Niemiecki minister zdrowia, Karl Lauterbach poinformował, że zbliża się fala zachorowań na grypę oraz COVID-19. Zapadalność na grypę gwałtownie wzrosła również w Wielkiej Brytanii, a Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego podkreśla, że liczba przyjęć do szpitala i na oddziały intensywnej terapii z jej powodu rośnie. Ministerstwo Zdrowia w Polsce podaje informacje, że ponad 1 500 pacjentów z COVID-19 znajduje się w szpitalach, a Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego — że 1 806 osób poddano hospitalizacji z powodu ciężkich powikłań pogrypowych. Eksperci Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia, wspólnie alarmują: COVID-19 i grypa mogą tej zimy zagrozić nam wszystkim, a szczególnie osobom z grup ryzyka. Najlepszym sposobem, aby zapobiec twindemii są szczepienia.

W ramach cotygodniowych raportów Światowej Organizacji Zdrowia i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, Niemcy oraz Wielka Brytania zgłosiły rozprzestrzenienie się wirusa grypy na poziomie regionalnym. Dyrektor Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego, dr Mary Ramsay zachęca rodziców do podania szczepionki przeciw grypie wszystkim dzieciom, a Minister Zdrowia Niemiec, Karl Lauterbach wystosował do wszystkich niemieckich seniorów powyżej 60 roku życia listy, zachęcając do szczepień przeciw COVID19, grypie i zapaleniu płuc.

W Polsce zachorowań również przybywa, a jednocześnie Centrum e-Zdrowia wskazuje, że od początku września do końca pierwszego tygodnia października zaraportowano jedynie 276 tys. szczepień, w tym tylko 42 906 szczepień przeciw grypie w aptekach. Dane te mogą oznaczać, że Polska nie osiągnie nawet 7% poziomu wyszczepialności populacji, pomimo wprowadzenia bezpłatnej usługi szczepień przez Ministerstwo Zdrowia. Specjaliści z całej Europy (w tym Polski) biją na alarm, aby każda osoba, która ma taką możliwość, zaszczepiła się teraz, ponieważ szczyt zachorowań na COVID-19 i grypę ma dopiero nadejść.

Europa nie ma czasu do stracenia

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności z Komisji Europejskiej, Stella Kyriakides, dyrektor europejskiego oddziału WHO, dr Hans Henri P. Kluge oraz dyrektor Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, dr Andrea Ammon wystosowali wspólnie oświadczenie w sprawie prowadzenia działań na rzecz szczepień przeciw COVID-19 i grypie przed tegoroczną zimą. Podkreślają w nim, że współwystępowanie obu wirusów narazi osoby z grup ryzyka na ciężki przebiegi choroby oraz śmierć, z prawdopodobieństwem zwiększonej presji zarówno na szpitale, jak i pracowników systemu ochrony zdrowia, którzy są wyczerpani po prawie trzech latach spędzonych na przeciwdziałaniu pandemii. Ważne jest, aby następujące grupy zostały priorytetowo zaszczepione zarówno przeciwko grypie, jak i COVID-19: pracownicy służby zdrowia, osoby powyżej 60 roku życia, kobiety w ciąży oraz osoby ze współistniejącymi chorobami lub schorzeniami.

Musimy być gotowi i działać teraz. Nasz przekaz jest prosty: szczepienia ratują życie. Zmniejszają szanse na zarażenie się i ryzyko poważnych powikłań związanych z COVID-19 i grypą sezonową. Nie ma czasu do stracenia. Zachęcamy wszystkich kwalifikujących się do szczepień, zwłaszcza tych najbardziej narażonych, do jak najszybszego zgłaszania się zarówno na szczepienie COVID-19, jak i na szczepienie przeciwko grypie” — czytamy we wspólnym  oświadczeniu.

Wszystkie ręce na pokład

Specjaliści z Polski również obserwują aktualną sytuację epidemiologiczną i zdrowotną w społeczeństwie. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wystosował apel do wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych oraz instytucji publicznych z prośbą o mobilizację polskich pacjentów do szczepień przeciw grypie. W swoim oświadczeniu eksperci informują, że w obecnej sytuacji najważniejsze jest zaangażowanie wszystkich przedstawicieli środowisk medycznych w promocję oraz wykonywanie szczepień ochronnych. Podkreślają, że w procesie zaszczepienia kluczowe są recepty, które mogą być wystawione wyłącznie przez lekarzy. Od nich realnie zależy poziom wyszczepialności pacjentów. Farmaceuci natomiast powinni zachęcać do zaszczepienia się przeciw grypie i COVID-19 w trakcie jednej wizyty, co rekomenduje również Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

„Zobowiązaniem każdego z nas — dziennikarzy zdrowotnych, urzędników państwowych, pracowników instytucji publicznych oraz organizacji społecznych — jest edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji wynikających z zakażenia wirusem oraz przeciwdziałanie dezinformacji o niebezpieczeństwach związanych ze szczepieniem przeciw grypie. Musimy działać na rzecz dobra pacjentów oraz sprawnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Zachęcajmy Polaków do zaszczepienia się oraz informujmy ich o ryzyku związanym z zaniechaniem” — apeluje przewodniczący Radu Naukowej OPZG, prof. dr hab. n. med. Adam Antczak.

W zależności od preparatu szczepionkę bezpłatnie mogą uzyskać:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby w wieku powyżej 75 lat.

Z refundacji szczepionki w wysokości 50% mogą skorzystać:

  • dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia,
  • osoby w wieku 18 – 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy,
  • osoby w wieku od 65 lat do 75 lat.